а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бурјаниште

мн. бурјаништа
Вид збор: Именка, среден род
1. Земја зарасната во бурјан.
Албански: qingërishte
Употреба: Екологија
Примери:
Го прегази џадето, го помина и бурјаништето, стаса до беловицата.
2. бурјан
Албански: qingër, kingël
Употреба: Аугментатив , Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи