а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бурмутица

мн. бурмутици
Вид збор: Именка, женски род
Кутивка за бурмут.
Англиски: snuff box
Примери:
Стариот кашла, пие јако црно кафе и шмрка бурмут од златна бурмутица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи