а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бурма

мн. бурми
Вид збор: Именка, женски род
1. Вид прстен, вообичаено златен, венчален или свршенички.
Англиски: ring Турски: burma Албански: burmë, unazë fejese
Примери:
Младоженците пред кумот и старосватот разменија златни бурми.
2. завртка
Англиски: nut Албански: vidhë
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи