а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бурмалија

мн. бурмалии
Вид збор: Придавка
(немен. по род) Прстен во форма на бурма.
Англиски: ring
Употреба: Неменлив збор
Примери:
прстен бурмалија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи