а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бурлеска

мн. бурлески
Вид збор: Именка, женски род
Литературно-сценски вид кој се одликува со претераност на комичните ефекти.
Англиски: burlesque
Употреба: Сцена
Примери:
Комичниот репертоар на театарот се движи од бурлеска до карактерна комика.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи