а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бурка

мн. бурки
Вид збор: Именка, женски род
Долга наметка што ја облекуваат жените во некои муслимански земји кога излегуваат во јавноста.
Англиски: burka
FlexiMac
 менување на македонски глаголи