а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буричне

буричнат
Вид збор: Глагол, свршен
брцне
Англиски: poke
Примери:
Трговецот бурична во џебот и извади една рака златници.
Изведенки
буричнува несв.
буричнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи