а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бурило

мн. бурила
Вид збор: Именка, среден род
Дрвен сад за течности, обично со долгнавест облик, со два газера, погоден за товарање добиток.
Англиски: barrel
Примери:
Бурилото од сто оки беше полно вино.
Празно бурило од масло стоеше во аголот.
Изведенки
бурилце ср.
мн. бурилца
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи