а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буржуј

мн. буржуи
Вид збор: Именка, машки род
Припадник на буржоаската класа.
Англиски: bourgeois
Примери:
Тапанџијата стои пред градските големци и новопечени буржуи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи