а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буржоазија

мн. буржоазии
Вид збор: Именка, женски род
Владејачка класа на капиталистичкото општество, сопственик на средствата за производство.
Англиски: bourgeoisie
Примери:
Будењето на словенските традиции станува суштествена состојка на мирогледот на младата македонска буржоазија од половината на 19 век.
Западноевропски буржоазии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи