а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буре

мн. буриња
Вид збор: Именка, среден род
Дрвен или метален сад за течности, со два газера.
Англиски: barrel
Примери:
Старецот по цел ден ги миеше дабовите буриња.
Носел буриња маслинки по ерменските дуќани.
Изведенки
буренце ср.
мн. буренца
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи