а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бурен

бурниот
Вид збор: Придавка
1. Раздвижен, зафатен од бура.
Англиски: stormy
Примери:
Бурно море.
2. Исполнет со преживелици, со борба, со големи промени.
Англиски: tempest
Примери:
Бурен ден.
Бурен живот.
3. Пројавен шумно, силно изразен.
Англиски: loud
Примери:
Собранието го одобри предлогот со бурен аплауз и овации.
Изведенки
1. бурно прил.
Пример: Учениците бурно реагираа на веста што ја чуја од наставникот.
2. бурност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи