а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бурекчилница

мн. бурекчилници
Вид збор: Именка, женски род
Дуќан каде што се продава бурек.
Употреба: Гастрономија
Примери:
Од татка си ја наследи онаа бурекчилница сместена во предниот дел на куќата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи