а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буревесник

мн. буревесници
Вид збор: Именка, машки род
Морска птица со темно перје што е постојано во лет и важи како симбол на несреќа.
Латински: Hydrobates pelagicus Англиски: Storm Petrel
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи