а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бургија

мн. бургии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21963
1. Алатка за дупчење на разновиден материјал.
Англиски: drill Турски: burgu Албански: burgi
Примери:
Од торбата вади тесла, турпии, бургии.
2. Дел од музички инструмент.
Албански: pjes instrumenti të muzikës
Употреба: Музика и танц
3. закачка, шега, досетка, бесмислица
Англиски: nonsense Албански: absurditet
Употреба: Разговорно
Примери:
Дипломатски бургии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК