а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бунџија

мн. бунџии
Вид збор: Именка, машки род
Човек што постојано се буни и противречи.
Англиски: wise guy
Употреба: Нестандарден збор , Пејоратив
Примери:
Овој бунџија ништо не работи, а постојано се буни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи