а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бунт

мн. бунтови
Вид збор: Именка, машки род
Отворено противење, изразување незадоволство.
Англиски: rebellion Албански: rebelim
Примери:
Бунтот во училиштето започна со исклучувањето на неколку ученици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи