а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бунтовништво

(едн.) бунтовништвото
Вид збор: Именка, среден род
Активност, дејство на бунтовници.
Англиски: rebellion
Примери:
Тој се истакнал со верски фанатизам, шовинизам и бунтовништво.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи