а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бунтовник

мн. бунтовници
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што учестува во бунт, што крева бунт.
Англиски: rebel Албански: rebel
Примери:
Врзаните бунтовници, откако влегоа во градот, ги кренаа главите високо.
2. Човек што често се бунтува.
Англиски: rebel Албански: rebel
Примери:
Тој е голем бунтовник.
Изведенки
бунтовничка ж.
мн. бунтовнички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи