а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бункер

мн. бункери. из. мн. бункера
Вид збор: Именка, машки род
1. складиште
Англиски: bunker Албански: bunker, fortifikatë
Примери:
Дрогата била сместена во бункер во автомобилот.
2. Бетонско или поинакво засолниште за мал број војници со соодветно оружје.
Англиски: bunker Албански: bunker
Употреба: Воен термин
Примери:
На стражарите во бункерот им е соопштено да бидат ноќеска особено претпазливи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи