а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бунило

мн. бунила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7089
Состојба на полусвест, обично при болест со висока температура.
Англиски: confusion
Употреба: Медицина
Примери:
Братчето беше во бунило.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК