а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бунда

мн. бунди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7407
Горна облека од крзно.
Англиски: fur coat
Примери:
Дамите се завиткаа во бели бунди.
Изведенки
бундичка ж.
мн. бундички
дем.