а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бунгур

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. дробена пченица
Англиски: couscous Турски: bulgur Албански: bungur, kus-kus
Употреба: Гастрономија
Примери:
Домаќинката секој ден мелеше бунгур.
2. јадење од дробена пченица
Англиски: couscous Албански: bungur, kus-kus
Употреба: Гастрономија
Примери:
посен бунгур
FlexiMac
 менување на македонски глаголи