а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бунар

мн. бунари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1815
Ископана и обѕидана длабока јама за вадење подземна вода.
Англиски: well Турски: pınar
Примери:
Луѓето градеа куќи, копаа бунари, оградуваа дворови.
Изведенки
1. бунарче ср.
мн. бунарчиња
дем.
2. бунариште ср.
мн. бунаришта
аугм.
3. бунарски прид.
бунарскиот
Пример: Бунарска вода.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК