а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бунарџија

мн. бунарџии
Вид збор: Именка, машки род
Тој што копа бунари.
Англиски: well digger Турски: pınar
Примери:
Ѓуро бунарџијата копаше бунари во сите околни села.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи