а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бум

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Настан што оддекнува, за кој се слуша и се зборува, сензационален успех, напредок.
Англиски: boom
Примери:
Иако не свиреа комерцијална музика, направија бум на рок-сцената.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи