а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бумеранг

мн. бумеранзи
Вид збор: Именка, машки род
Вид оружје на австралиските домородци во вид на срп, кое се враќа на местото од каде што е фрлено ако не ја погоди целта.
Англиски: boomerang
Примери:
Домородците биле вооружени со копја и дрвени бумеранзи.
Изрази
Бумеранг ефект - постапка што се свртува против тој што ја направил, кога еден став или општествена дејност предизвикува спротивен ефект од саканиот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи