а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

булјон

мн. булјони
Вид збор: Именка, машки род
Супа од месо (обично говедско) или од зеленчук во која непосредно пред служењето се разматува јајце.
Латински: bouillon Англиски: consommé Албански: bujon, supë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Жената му донесе шолја булјон.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи