а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

булумента

Види и: булук (м.)
Вид збор: Именка, женски род
Група неорганизирани луѓе.
Англиски: mob
Употреба: Дијалектен збор , Пејоратив
Примери:
Дедо ми беше еден од тие мудри старци кои се дигнаа против ропството на Хитлеровата клика и булументата околу него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи