а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

булук

мн. булуци
Вид збор: Именка, машки род
Стадо, крдар, мноштво животни.
Англиски: herd Турски: bölük
Примери:
Горе во тумбата излезе булук крави.
Изведенки
булучиште ср.
мн. булучишта
аугм.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи