а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

булка

мн. булки
Вид збор: Именка, женски род
Вид полско цвеќе, едногодишно растение со големи црвени цветови, див афион.
Латински: Papaver rhoeas Англиски: field poppy Албански: lulekuqe
Употреба: Ботаника
Примери:
Кога се качивме на ридот, пред нас се рашири житно поле со румени булки низ него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи