а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буле

мн. булиња
Вид збор: Именка, среден род
Погачка, обично за раздавање за покоен.
Употреба: Религија
Изведенки
буленце ср.
мн. буленциња
дем.и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи