а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

булдог

мн. булдози
Вид збор: Именка, машки род
1. Раса на куче со куса, сплескана муцка, со силно развиено тело и со куси нозе.
Англиски: bulldog Албански: buldog
2. Телохранител, чувар, лично обезбедување.
Англиски: bodyguard Албански: truproje
Употреба: Иронично , Преносно значење
Примери:
Пред него и зад него одеа неговите булдози, телохранители.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи