а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

була

мн. були
Вид збор: Именка, женски род
1. Жена во традиционална женска муслиманска облека со зар и фереџе.
Албански: grua me mbulesë
2. Двостран метален печат на документите, повелбите на владарите и црковните поглавари.
Англиски: bull Албански: bull, dekret i kishës katolike
Употреба: Историја
3. Самиот документ, повелба на владарите и црковните поглавари.
Англиски: bull Албански: bull, dekret
Употреба: Историја
Примери:
папска була
4. (само едн.) Во загуба, во минус, во економска смисла.
Англиски: loss Албански: humbje
Употреба: Разговорно
Примери:
Отиде во була.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи