а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

букот

мн. букоти
Вид збор: Именка, машки род
Звук што се слуша при дејство проследено со силен звук, експлозија и сл.
Англиски: roar
Примери:
Уште беше темна ноќ кога кај планина се зачу букот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК