а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

букотница

мн. букотници
Вид збор: Именка, женски род
звук, силна бука, букотење
Англиски: noise
Примери:
Зад ридиштата се слушаа букотници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК