а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

букоти

букотат; букоти, букотете; букотев, букотеа; букотел; букотејќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Оддава силен звук.
Англиски: thunder
Примери:
Топовите цела ноќ букотеа.
Изведенки
букотење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК