а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буков

буковиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8576
Што е од бука.
Англиски: oaken Албански: lisi
Употреба: Ботаника
Примери:
букова шума
букова граѓа
буков паркет
Изрази
Главо букова - не многу паметен човек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК