а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буковка

мн. буковки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 42928
Вид печурка што се јаде и се одгледува индустриски, во природата расте на паднати стебла, најчесто букови.
Латински: Pleurotus ostreatus Англиски: Oyster Mushroom Албански: lloj këpurdhe në trung lisi
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК