а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буковина

(едн. ) буковината
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29186
Буково дрво, градежен материјал од буково дрво.
Англиски: oak wood
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Од одајчето идеше киселикава миризба на сурова буковина.