а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буковец

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вид зачин од истолчени суви пиперки, пченкарно брашно и други додатоци.
Употреба: Гастрономија
Примери:
Незамисливо е да направите скара, а да немате буковец, лут или благ.
Буковецот се прави од убаво исушени црвени пиперки кои подоцна се толчат.
Изведенки
буковски прид.
буковскиот
Пример: буковски пипер
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК