а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

букне

букнат; букни, букнете; букнав, букнаа; букнал; букнат; (ќе) букнев; (ќе) букнеа; (ќе) букнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50615
1. Пламне, наеднаш почне силно да гори.
Англиски: blaze Албански: ndez flakë
Примери:
Пука камен, земја гори, / в пламен букнал селски плот.
2. Силно, наеднаш израсте.
Англиски: grow rampant Албански: rritet, shpërthej
Употреба: Преносно значење
Примери:
Збрмчеа пчелите, расцветаа сливите, крушите и секаде тревата букна.
Изведенки
1. букнува несв.
букнуваат
2. букнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК