а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

букмејкер

мн. букмејкери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што прима и исплаќа облози на коњски трки.
Англиски: bookmaker
Изведенки
букмејкерски прид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи