а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

букира

букираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Резервира со гаранција или уплата на дел од целокупниот износ.
Англиски: book
Употреба: Туризам
Примери:
Букирав лет и ноќевање во хотел.
Изведенки
букирање ср.
мн. букирања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК