а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буква

мн. букви
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 559
Знак со кој се означуваат одделните гласови во јазикот.
Англиски: letter Албански: shkronjë
Примери:
мала буква
голема буква
Изрази
Безгласна буква - човек без авторитет.
Мртва буква на хартија - планирано, но неостварено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК