а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буквар

мн. буквари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10249
Книга од која се учат буквите, за почетно учење.
Англиски: reader
Употреба: Образование
Примери:
Разликата меѓу разгледаните буквари е во редоследот на буквите.
Изрази
Те читам како селски буквар - добро те знам.
Изведенки
букварче ср.
мн. букварчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК