а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буквален

буквалниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17148
Што одговара на напишаното од збор до збор, доследно, целосно.
Англиски: literal
Примери:
буквален превод
буквална смисла
буквално значење
Изведенки
буквално прил.
Пример: Тој го ловеше буквално секој збор на старецот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК