а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

букар

мн. букари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19872
Дрвен сад за вода со синџир за носење преку рамо или за товарање добиток.
Англиски: pail
Примери:
Жените ги наполнија букарот, бардачето и ѓумовите со вода и си тргнаа назад.
Изведенки
букаре ср.
мн. букариња
дем.