а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

букагии

Вид збор: Именка, множина
Ранг: 37043
Метални алки со кои ги оковувале затворениците, пранги.
Англиски: handcuffs Турски: bukağı
Употреба: Историја
Примери:
Чифт букагии на нозе / и дробен синџир на раце.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК