а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буи

бујат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Расте многу, во изобилство.
Англиски: grow rampant Албански: rritet shpejt
Примери:
Во мрежа од капки / буи густ честак.
Овошките бујат и растат, но немаат цветни пупки и не раѓаат.
2. Силно се пројавува, напредува.
Англиски: proliferate Албански: përhapet, shtohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во него буеше животот.
Изведенки
буење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи